386567427 810428887753548 5332735257372590158 nDnia 30 września 2023 roku w Białym Zdroju odbyło się wydarzenie sportowe pt. „III BiałoZdrojska Piątka” – bieg i marsz nordic walking na dystansie 5 km - które była jednocześnie finałem Grand Prix Cross Polska 2023! Udział wydarzeniu wzięło około 370 sportowców (300 osób w biegu głównym i 70 dzieciaczków na dystansie 60 m i 200 m).

Białozdrojska Piątką objęta została patronem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej także Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego!

O godzinie 10.50 oficjalnego otwarcia dokonali Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Sołtys Białego Zdroju i Przewodnicząca naszego Klubu Violetta Zbytek oraz wicemarszałkowie województwa zachodniopomorskiego - Pani Anna Bańkowska oraz Pan Stanisław Wziątek a także przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim - Paweł Kulbacki.

Później nastąpiła dostojna chwila - wniesienie flagi olimpijskiej przez dzieci z Białego Zdroju w asyście Olimpijczyków - Joanny Oleksiuk (paraolimpijki z Tokio), Doroty Brzozowskiej (pływaczki, olimpijki z Moskwy), Romana Kowalewskiego (wioślarza, olimpijczyka z Monachium), Andrzeja Stec (trenera kadry olimpijskiej w kolarstwie), Jolanty Stańczak (kajakarki, olimpijki z Seulu), Ryszarda Oborskiego (kajakarza, olimpijczyka z Montrealu i Moskwy), znicz olimpijski zapalili Renata Chilewska (6krotna medalistka Igrzysk paraolimpijskich, multimedalistka paraolimpiady w Barcelonie, w Atenach i w Tokio) oraz Marian Tałaj (judoka, olimpijczyk w Monachium, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu) chwila ciszy i hymn olimpijski!

Następnie na starcie stanęli zawodnicy z nordic walking a później biegacze - zawody na najwyższym poziomie! Pierwszy na mecie wśród biegaczy (podobnie jak w zeszłym roku) pojawił się Dariusz Jarzyński z czasem 17:26 a wśród kobiet Magdalena Wiśniewska z czasem 21:37!!! Wśród zawodników Nordic Walking najszybszy był Tomasz Knitter z czasem 30:29 a wśród kobiet Izabela Okrzesik - Frąckowiak, która osiągnęła czas 34:28!! Po biegu głównym na starcie pojawili się najmłodsi zawodnicy a potem trochę starsi! Około 70 dzieci, zmierzyło się z dystansem 60 i 200 m. (W tych zawodach chodziło o dobrą zabawę). Na mecie dla każdego „małego” zawodnika czekał pamiątkowy medal i niespodzianka! Przed dekoracją najlepszych zawodników, nasi goście mogli wsłuchać się w cudowny głos Filipa Płażalskiego - niesamowitego 12latka, uczestnika The Voice of Poland i Mam talent, oraz lokalnej grupy wokalnej - Violki i Krzysiek. Po krótkim przedstawieniu artystycznym nastąpiło wręczanie nagród Open i w kategoriach wiekowych. Najlepsi zawodnicy odbierali nagrody z rąk honorowych gości – Olimpijczyków. Po uhonorowaniu najlepszych odbyło się lodowanie nagród, zakupionych dzięki wsparciu naszych współorganizatorów i partnerów. Udział w losowaniu brał. Każdy, kto ukończył bieg na 5 km.

Chyba możemy powiedzieć, że nasze wydarzenie „BiałoZdrojska Piątka” staje się powoli zawodami ogólnopolskimi. Słyszeliśmy nawet ze niektórzy zaczynają trenować, żeby wziąć udział za rok!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Eryka Witek.