20230901 070653Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz

Dostojny Panie, serdecznie dziękujemy za przychylność dla naszego ekumenicznego projektu  I Biegu  pamięci Konstantego Żurawskiego Obrońcy Westerplatte po szlakach Wolińskiego Parku Narodowego , który poprzedził Międzynarodowy Prolog z Olimpijczykami  godz. 4.45 od Grobu śp. Konstantego Żurawskiego w Kołczewie do Jego domu w Wisełce w dniu 1 września 2023roku.  Przed startem prologu Ryszard Stadniuk wieloletni wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego przekazał pani dr Franciszce Tanneberger  z Uniwersytetu Greifswaldzkiego olimpijską  koszulkę Reprezentacji Polski w której kontynuowała bieg z udziałem m.in. Przemysława Stańczyka dwukrotnego Olimpijczyka z Aten 2004, i Pekinu 2008 Mistrza Świata z Melbourne 2007  w pływaniu na dystansie 800 m . W przeddzień Biegu w dniu 31 sierpnia 2023 roku odbyła się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Barona Pierre de Coubertina w roku 160-tej rocznicy Jego urodzin ufundowanej przez Zachodniopomorską Radę Olimpijską przy udziale Jej Prezesa Stanisława Kopcia ,  Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego Wioletty Nawrockiej , Burmistrza Polic Władysława Diakuna i Burmistrza Seniora Wolina Eugeniusza Jasiewicza  .  2 Bieg  Westerplatczyka o zasięgu Międzynarodowym z Olimpijczykami  promujący Wisełkę , Woliński Park Narodowy i uniwersalne przesłanie olimpizmu o pokoju będzie wolą jego Organizatorów i Dobroczyńców jak również większości mieszkańców  Wisełki miał zawsze charakter charytatywny  i odbędzie się 1 września 2024 roku.

Objęcie już 2 Biegu pamięci Konstantego Żurawskiego  Obrońcy Westerplatte z Olimpijczykami   przez Pana Prezesa honorowym patronatem sprawiłoby  nam ogromną radość.  Papież Franciszek przypomina że, „ sport jest instrumentem braterstwa, który nie powstrzymuje wojen, ale może pokazać możliwość  budowania innego człowieczeństwa szanującego wartości, uczciwego i wrażliwego”.   Pierre de Coubertin ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego przyjaciel Polski zauważa, że w rzeczywistości toczących się wojen i szerzącej się przemocy, sport bardziej niż kiedykolwiek może być pomostem między ludźmi różnych religii i kultur.  Stąd płynie inicjatywa utworzenia perypatetycznej plenerowej  Edukacyjnej Ścieżki  Olimpijczyków i  Paraolimpijczyków w Wisełce w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Konstantego Żurawskiego  realizującą się w przestrzeni historycznej „idąc po ich śladach”.  W  roku 2024 między innymi  przypadają istotne dla naszej historii rocznice : 85 -ta  wybuchu II Wojny Światowej , 80-ta wybuchu Powstania Warszawskiego ii 100 -ta  udziału w Igrzyskach Olimpijskich reprezentacji Polski ( Paryż 1924r) jak również 25-ta śmierci Konstantego Żurawskiego Obrońcy Westerplatte Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Wolin.  27 polskich olimpijczyków walczyło w Powstaniu Warszawskim. Byli wśród nich zarówno generałowie, jak i zwykli szeregowcy. Na czele Komendy Głównej Armii  Krajowej  stał gen. Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, uczestnik Igrzysk Olimpijskich 1924 roku w Paryżu , znakomity jeździec.                                                              

  W dniu 1 sierpnia 2024 roku planujemy odsłonięcie tablicy  upamiętniającej 6 medalistów olimpijskich walczących  w Powstaniu Warszawskim inaugurując Edukacyjną Ścieżkę  Olimpijczyków i Paraolimpijczyków w Wisełce na którą już Pana Prezesa do Wisełki serdecznie zapraszamy  . Jej inauguracji   towarzyszyłaby  inscenizacja teatralna „Sport rzuca  światu blask nadziei”  Spotkanie Haliny Konopackiej z Edytą Stein i Baronem Pierre de Coubertinem. Istota  jej utworzenia tak bliska  sercu Pana Prezesa  to aby przesłanie Idei Olimpijskiej niosło światło dobra i zapalało promienie  nadziei w mrokach naszych czasów  (lista wsparcia załączeniu).   O ile Westerplatte leży nad Martwą Wisłą o tyle  Bieg w Wisełce będzie cyklicznym Biegiem Żywym, Biegiem żywych , żywym pomnikiem dla upamiętnienia Bohatera – Pana  Konstantego Żurawskiego , który sam żywy pozostaje już tylko w ludzkiej pamięci , bo nie ma Go wśród nas od 1999 roku. Ufundowanie tablicy  upamiętniającej 6 medalistów olimpijskich walczących  w Powstaniu Warszawskim przez Polski Komitet Olimpijski i wsparcie finansowe  inscenizacji byłoby dla  mieszkańców Wisełki i okolic źródłem ogromnej wdzięczności.  Międzynarodowy Ekumeniczny Projekt w Wisełce  dopełniałby rokrocznie organizowany ( po sąsiedzku)  Memoriał Szewińskiej,Komara i i Ślusarskiego w Międzyzdrojach (Golden Sand 17 sierpnia) i  Festiwal Gwiazd Sportu w Dziwnowie (18-19 sierpnia). W projekcie nie chodzi oto żeby wymyślać coś nowego, lecz żeby wypełniać te przestrzenie  duchem  (nie tylko wokół i na ścieżkach Wolińskiego Parku Narodowego ) .  Nie zamartwiać się że rzekomo wszystkie okoliczności czasu są przeciwko nam. Każdy początek, rodzi niepokój na krótką metę i nadzieję w dłuższej perspektywie. Starożytni mówili „Agere sequitur esse”  działanie jest konsekwencją bycia. To kim jestem, wpływa na to , jak działam. Działanie wypływa z tego, kim się jest. Jeśli się jest osobą to agere czyli działanie musi być na miarę osoby, a to wymaga daru z  siebie. Niech słowa   Pierre de Coubertina „Sport rzuca  światu blask nadziei”  tak bliskie Rodzinie Olimpijskiej której  Pan Prezes przewodzi wzmocnią naszą nadzieję urzeczywistnienia powyższego projektu.

Z wyrazami wdzięczności i szacunku  pozostają Ks. Prałat kan. dr Jan Marcin MAZUR

Duszpasterz Środowisk Twórczych Diecezji Szczecińsko Kamieńskiej dr Stanisław Szneider pomysłodawca Biegu pamięci