27 maja br. kajakowa młodzież już po raz 40 ścigała się w XL Memoriale im. Kazimierza Góreckiego i XXII Memoriale im. Mariana Matłoki w Wałczu. Pamięć o tych dwóch olimpijczykach jest ciągle żywa.
Marian Matłoka olimpijczyk z Londynu (1948), twórca wałeckich kajaków. To właśnie on 1964 roku przyjechał do Wałcza i rozpoczął pracę u podstaw z młodzieżą. Dość szybko pojawiły się sukcesy na arenie krajowej. Kolejno wychowankowie Mariana zasilali szeregi reprezentacji kraju, by wreszcie Kazimierz Górecki i Grzegorz Kołtan jako pierwsi wałczanie wystartowali na IO w Montrealu (1976), zajmując 5 miejsce w K-4 1000m. Kariera Kazimierza Góreckiego przerwana w 1977 roku została nagłą śmiercią, będąc w kwiecie wieku i u szczytu swoich możliwości sportowych. Od 1982 roku rozgrywane są regaty poświęcone Kazimierzowi Góreckiemu, a od 2001 roku rozgrywany jest memoriał Mariana Matłoki.
Otwarcie regat miało uroczysty charakter z ceremoniałem olimpijskim. Apel olimpijski, poczet sztandarowy i odpalenie znicza przypadło w udziale najbardziej utalentowanym zawodnikom UKS Victoria Wałcz i WTS Orzeł Wałcz, którzy mają na swoim koncie już znaczące sukcesy na arenie krajowej. W rywalizacji wzięło udział 250 kajakarek, kajakarzy, parakajakarek i parakajakarzy z 23 klubów z niemal całego kraju.
Wśród zaproszonych gości był m.in. syn Mariana Matłoki Marek, oraz wnukowie Tomasz i Robert z rodzinami, oraz brat Kazimierza Góreckiego Jerzy z rodziną. Była też okazja do spotkania wielu dawnych zawodników, działaczy, prezesów klubów. Wśród takich osób należy wymienić Jarogniewa Skrzypczaka liczącego obecnie 90 lat, a który działał w od końca lat 60 przez blisko 30 lat. Pan Jarogniew pomimo sędziwego wieku i kłopotów zdrowotnych ciągle jest żywo zainteresowany sprawami wałeckich klubów.
Wśród obecnych byli również olimpijczycy w rolach trenerów i organizatorów: Grzegorz Kołtan, Jolanta Stańczak, Paweł Łakomy, Karolina Sadalska-Głażewska.
Tekst i zdjęcia Paweł Łakomy