Stypendyści sportowi na wspólnym zdjęciu, w tle ścianka promocyjna.
Blisko 60 sportowców z Pomorza Zachodniego otrzyma w 2023 roku stypendia. To nagroda za udane starty na arenie międzynarodowej i ogólnopolskiej w ubiegłym roku. Urząd Marszałkowski przeznaczył dla utalentowanych zawodniczek i zawodników prawie 300 tys. zł. W poniedziałek, 6 marca br. o godz. 13 podczas wizyty w Zespole Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie marszałek Olgierd Geblewicz i członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek wręczyli stypendia gimnastyczkom artystycznym i gimnastykom sportowym, związanym z tą placówką. Wśród wyróżnionych byli również reprezentanci lekkoatletyki oraz boksu.
Wnioski o stypendium można było składać do 31 stycznia br. W imieniu zawodniczek oraz zawodników prośby składały kluby, związki oraz stowarzyszenia sportowe. Granty przyznane zostały w kategoriach wiekowych: młodzieżowiec i junior, a w przypadku osób niepełnosprawnych, zawodnikom, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Do jego uzyskania uprawnieni byli sportowcy uprawiający dyscyplinę objętą programem igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych lub systemem współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonym przez ministerstwo sportu i turystyki. Kandydaci musieli legitymować się wybitnymi osiągnięciami sportowymi na arenie krajowej, europejskiej oraz światowej.
 
– Chcemy dołożyć skromną cegiełkę do rozwoju zachodniopomorskich zawodniczek i zawodników. Jesteśmy dumni z naszych sportowców, których wspieramy stypendiami od 10 lat. To wspaniale, kiedy po latach widzimy, jak stypendyści zdobywają medale na najważniejszych imprezach świata czy biją rekordy Polski – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
W 2023 roku wsparcie trafi do 59 osób. To sportowcy z klubów z Białogardu, Chojny, Darłowa, Gryfina, Goleniowa, Karlina, Koszalina, Kołobrzegu, Pyrzyc, Szczecina, Świdwina  Tychowa. Reprezentują takie dyscypliny jak: boks, gimnastyka artystyczna, gimnastyka sportowa, kajakarstwo, kolarstwo torowe, lekkoatletyka, łucznictwo, podnoszenie ciężarów, pływanie, wioślarstwo i zapasy. Dla tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury fizycznej zaplanowano w budżecie województwa w sumie 296 tys. zł. Świadczenia w wysokości od 4 tys. zł do 10 tys. zł w skali roku, wypłacane zostaną w miesięcznych ratach.
 
– Każda inwestycja w sport to inwestycja w przyszłość. Nasi stypendyści mają serce do walki, talent i pasję. Ich sukcesy są inspiracją dla kolejnych pokoleń sportowców – podkreślał członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.
 
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego przyznaje stypendia w zakresie kultury fizycznej od 2014 roku. Dotąd dla młodych i utalentowanych zawodniczek oraz zawodników z Pomorza Zachodniego przeznaczono już blisko 1,7 mln zł. Przyznano ponad pół tysiąca grantów.
 
– Stypendia pozwalają sportowcom dążyć do celu, a takim z pewnością są Igrzyska Olimpijskie – przyznał dyrektor ZSS im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej w Szczecinie Jarosław Duda.