Uczestnicy konferencji odsłonili oficjalne maskotki Olimpiady.
Już niebawem Pomorze Zachodnie stanie się areną zmagań Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych. Jej organizatorem jest Zachodniopomorska Federacja Sportu, a wsparcia finansowego wydarzeniu w wysokości ponad 1,3 mln zł udzielił Urząd Marszałkowski. W czwartek, 30 marca 2023 roku w nowej siedzibie UMWZ przy ul. Piłsudskiego 40, odbyła się konferencja prasowa poświęcona szczegółom wydarzenia. W spotkaniu udział wzięła członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
 Województwo zachodniopomorskie zostało gospodarzem Olimpiady po raz trzeci w historii.

– Cieszymy się, że po dłuższej przewie ponownie gościmy w regionie Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.  To jedno z najbardziej znanych i cenionych w Polsce sportowych przedsięwzięć, które wielu zawodniczkom i zawodnikom otworzyło drzwi do startów na największych światowych zawodach. Dla nas jako władz samorządu województwa zachodniopomorskiego to ogromna satysfakcja móc wesprzeć organizację imprezy dla tak wielu młodych sportowców – mówił w przekazie wideo marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
 
„Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Zachodniopomorskie 2023” wystartuje 14 kwietnia, kiedy w Rewalu i Dziwnowie do rywalizacja przystąpią piłkarki i piłkarze ręczni. Przedsięwzięcie zakończy się 28 maja turniejem gimnastyki artystycznej w Policach. W wydarzeniu udział weźmie prawie 4 tysiące uczestników, z czego blisko 3 tysiące to młodzi sportowcy. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na 26 kwietnia o godzinie 16 w hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie.

– Dawno nie było tak dużego wydarzenia sportowego regionie dla młodzieży. Pomorze Zachodnie jest sprawdzonym partnerem takich  imprez. Liczymy, że start  w Olimpiadzie będzie dla jej uczestników okazją do bliższego poznania wielu urokliwych zakątków naszego województwa. Wszystkim startującym życzę udanej rywalizacji. Mam jednak nadzieję, że zachodniopomorska reprezentacja zajmie wysokie miejsce – powiedziała podczas konferencji członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska.
 
Areną zmagań będą obiekty sportowe 15 miast, z czego 13 to miejsca w Zachodniopomorskiem, m.in.: w Szczecinie, Darłowie, Białogardzie, Policach, Stargardzie, Rewalu, Wałczu, Koszalinie i Kołobrzegu. O medale młodzież powalczy w 14 dyscyplinach: badmintonie, boksie, brydżu sportowym, gimnastyce artystycznej, gimnastyce sportowej, gimnastyce trampolinie, judo, piłce ręcznej, piłce siatkowej, szachach, szermierce, taekwondo olimpijskim, tenisie stołowym czy zapasach.

– Ogólnopolska Olimpiada Młodziezy to wyróżnienie dla całego środowiska sportowego Pomorza Zachodniego. Organizacja była możliwa dzięki wsparciu Ministerstw\a Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego, sponsorów i współpracy z lokalnymi samorządami. Przeprowadzenie tej imprezy pozwoliło także na dosprzętowanie aren sportowych zmagań. W tym roku chcemy wywalczyć w generalnej klasyfikacji więcej punktów i medali – powiedział prezes Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Sławomir Strąkowski.

OOM w sportach halowych to największe tegoroczna impreza sportowa w regionie dla młodzieży. Wydarzenie ma status Mistrzostw Polski w kategorii juniorów młodszych. Dla wielu ze startujących będzie to także pierwsza okazja do uczestnictwa w przedsięwzięciu z ceremoniałem i symbolami olimpijskimi. W 2022 roku reprezentacja Pomorza Zachodniego podczas tej rywalizacji wywalczyła 18 złotych, 4 srebrne i 18 brązowych krążków.

Ambasadorami wydarzenia zostali  znani zachodniopomorscy sportowcy i medaliści m.in. igrzysk olimpijskich: Marek Kolbowicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Agnieszka Skrzypulec, Marian Tałaj, Natalia Partyka, Monika Pyrek i Piotr Lisek. Na czele Komitetu Honorowego stanął zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, a Komitetu Organizacyjnego Stanisław Wziątek - członek Zarządu Województwa, który odpowiada za sprawy sportu. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków resortu sportu i turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego. Impreza będzie mieć także swoje oficjalne maskotki – Olę i Tomka.

„Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – Zachodniopomorskie 2023” poświęcona jest specjalna strona internetowa, gdzie znaleźć można najbardziej potrzebne informacje np. terminarze rozgrywek: www.zachodniopomorskie2023.pl. Sporo wiadomości dostępnych będzie również na profilu facebookowym ZFS.