fb img 1699534085873W dniach 7-8 listopada 2023r. w Warszawie odbyło się III Ogólnopolskie Sympozjum Szkół Podstawowych im. Polskich Olimpijczyków. Sympozjum zostało zorganizowane przez Towarzystwo Olimpijczyków Polskich przy współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim. Polski Komitet Olimpijski całe wydarzenie objął Patronatem Honorowym.


Uczestnicy przed oficjalnym rozpoczęciem Sympozjum mieli okazję zwiedzić Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie można było obejrzeć zmodyfikowaną ekspozycję. Po Muzeum Sportu i Turystyki uczestników oprowadzała Pani Aleksandra Czechowicz-Woźniak Zastępca Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki.
Należy podkreślić, że Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie to jedna z najstarszych placówek muzealnych o profilu sportowym na świecie.

Myślą przewodnią Sympozjum była popularyzacja historii olimpizmu, historii sportu oraz zasad Fair Play. Sympozjum zaplanowane w dniach 7-8 listopada 2023r., w Warszawie rozpoczęło się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II. Zadanie skierowane było w szczególności do Dyrektorów Szkół im. Polskich Olimpijczyków. Zaproszenia zostały wysłane do 60 Szkół Podstawowych im. Polskich Olimpijczyków w całej Polsce. Na zaproszenie odpowiedziało 48 Szkół im. Polskich Olimpijczyków, ale również Dyrektorzy Ośrodków Sportu i Rekreacji. Pierwszy dzień Sympozjum rozpoczął się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II, gdzie uczestników przywitał Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marek Pałus. Sympozjum otworzył Mieczysław Nowicki Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich witając licznie przybyłych. Swoje wystąpienie miał również Dariusz Buza Dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki.  W otwarciu udział wziął Sławomir Majcher Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, który podkreślił:
- Istnienie tak wielu szkół w Polsce noszących imię Polskich Olimpijczyków to powód do dumy. Myślę, że zacieśnianie współpracy między tymi placówkami przyczyni się do upowszechniania idei olimpijskiej w lokalnych społecznościach. Z kolei wymiana doświadczeń będzie sprzyjała obieraniu odpowiednich kierunków działań na rzecz upowszechniania sportu i związanych z nim wartości.
Kolejne wystąpienia zaproszonych prelegentów oraz zainteresowanie licznie zgromadzonych uczestników podkreśliło jedynie trafność organizacji takich wydarzeń. Do późnych godzin wieczornych uczestnicy mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych wykładów. W środę uczestnicy Sympozjum spotkali się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz zwiedzali Pałac Prezydencki.
Towarzystwo Olimpijczyków Polskich to stowarzyszenia skupiające w swoim gronie olimpijczyków: medalistów olimpijskich oraz oddanych pasjonatów Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Od 2017 r. prezesem Towarzystwa Olimpijczyków Polskich jest Mieczysław Nowicki, jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk (1972,1976), zdobywca srebrnego i brązowego medalu.
W spotkaniu uczestniczył również prezydencki Doradca Piotr Nowacki.

Uczestnicy w drugim dniu III Sympozjum zakończyli zaproponowany bogaty program zwiedzaniem stadionu PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego.
PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie) to najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. W 2013 roku stał się najpopularniejszym miejscem w Polsce, przyciągając 1 milion 300 tys. gości w ciągu 12 miesięcy. Arena jest największym stadionem w Polsce.
PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego został wybudowany na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™. Budowa stadionu zakończyła się w listopadzie 2011 roku. PGE Narodowy powstał w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia.