Zachodniopomorska Rada Olimpijska

6   Szkoła Podstawowa im W. Komara i T. Ślusarskiego, miała zaszczyt gościć w dniu 26 kwietnia br. znamiennych gości, sportowców, olimpijczyków, którzy przybyli do Goleniowa na obchody Zachodniopomorskich Wojewódzkich Uroczystości Dni Olimpijczyka. Wśród przybyłych gości były takie sławy sportu jak:


- Dorota Brzozowska – pływaczka, rekordzistka i mistrzyni Polski w pływaniu; - Urszula Kielan – lekkoatletka, Mistrzyni Europy; - Marek Kolbowicz- wioślarz, wielokrotny Mistrz Świata; Mistrz Olimpijski - Wioletta Zbytek – Zrol – działaczka sportowa; - Ryszard Burak – wioślarz, Olimpijczyk z Montrealu; - Kazimierz Krzyżanowski – kajakarz, Olimpijczyk z Seulu, mistrz świata.
W auli szkoły, Pani Dyrektor Jolanta Grześkowiak przywitała bardzo serdecznie zaproszonych mistrzów sportu, władze gminy, rodziców, nauczycieli oraz dzieci. W swoim wystąpieniu przedstawiła wszystkich zebranych gości oraz wspominała o tragicznie zmarłych olimpijczykach, patronach szkoły, Władysławie Komarze i Tadeuszu Ślusarskim. Następnie opowiedziała krótko o sukcesach sportowych naszych uczniów oraz podkreśliła wielkie zaangażowanie młodzieży szkolnej w rozwijaniu swoich pasji, zainteresowań sportowych. Na koniec swojego wystąpienia, Pani Dyrektor podziękowała sportowcom za zwycięstwa, medale, wzruszenia i emocje oraz za motywację i upór, który jest inspiracją dla młodych ludzi. W ramach podziękowania oraz jako pamiątkę, uczniowie szkoły, własnoręcznie przygotowali dla naszych niecodziennych gości, piękne, złote puchary z ,,I MIEJSCA” oraz oprawione zdjęcia ,,Szkolnej Izby Pamięci”, które wręczyli im osobiście.
Kolejnym etapem spotkania był spacer po korytarzach szkolnych, oglądanie gablot z pucharami za osiągnięcia sportowe uczniów, dyplomów, medali. Następnie każdy z olimpijczyków wpisał się do Księgi Pamiątkowej Szkoły oraz mógł obejrzeć prezentację multimedialną, przedstawiającą historię szkoły w Czarnogłowach, jej tradycje, dorobek, sylwetki patronów na 15 lecie nadania imienia szkole. Po obejrzeniu pokazu, goście mogli skosztować pysznych ciast i ciepłego napoju, przygotowanych przez rodziców, uczniów naszej szkoły. Podczas poczęstunku rozmowom nie było końca. Młodzież jak

i dorośli rozmawiali z olimpijczykami o ich pasji do sportu, sukcesach i drodze, którą musieli pokonać by dokonać tak wielkich osiągnięć w dziedzinie sportu. Wspólne zdjęcia, autografy i rozmowy umiliły czas, który niestety dobiegał końca. Olimpijczycy wracali do Goleniowa, gdzie odbywały się dalsze uroczystości Dni Olimpijczyka. Wraz z nimi na dalszy przebieg obchodów zostały zaproszone Pani Dyrektor, panie nauczycielki wychowania fizycznego oraz młodzież szkolna.

Na stadionie lekkoatletycznym Ośrodka Sportu i Rekreacji w Goleniowie, odbyła się defilada, w której uczestniczyli olimpijczycy, paraolimpijczycy oraz przedstawiciele szkół ,klubów sportowych z województwa zachodniopomorskiego. Po uroczystej paradzie burmistrz Goleniowa wraz z innymi władzami przywitali gości i otwarto oficjalnie Wojewódzkie Dni Olimpijczyka. Przedstawiono wszystkie gwiazdy sportu, tych już nieaktywnych sportowców, ale i tych młodszych, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę zdobywając już bardzo wysokie osiągnięcia sportowe. Nie zabrakło oczywiście symboli narodowych: Apelu Olimpijskiego, Znicza Olimpijskiego, Hymnu Olimpijskiego oraz Flagi Olimpijskiej.
Wieczorem w Goleniowskim Domu Kultury odbyła się Gala Olimpijska, w której wzięli udział zaproszeni goście. Odbyło się wręczanie medali przez Polski Komitet Olimpijski oraz można było posłuchać i zobaczyć część artystyczną wykonaną przez goleniowski zespół muzyczny. Szkoła Podstawowa im. W. Komara i T. Ślusarskiego miała ogromną przyjemność i zaszczyt otrzymać nagrodę w postaci brązowego medalu, który odebrała wieloletnia nauczycielka wychowania fizycznego, Pani Urszula Maciejewska oraz Dyrektor szkoły Pani Jolanta Grześkowiak została wyróżniona i odebrała srebrny medal ,,Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Po uroczystych wręczeniach nastąpiło pożegnanie i podziękowanie gościom za ich uczestniczenie w tych uroczystościach i zaproszono wszystkich na wieczorny poczęstunek.

J. Grześkowiak

U. Maciejewska