Zachodniopomorska Rada Olimpijska

DSC 2381W dniu 08 maja 2019 r. na płycie zespołu boisk "Orlik 2012" przy Hali Widowiskowo-Sportowej w Chociwlu odbył się III GMINNY DZIEŃ OLIMPIJCZYKA. W imprezie udział wzięli uczniowie ze szkół z Ińska, Marianowa, Gogolewa, Starej Dąbrowy oraz gospodarze, z Chociwla. Oficjalnie Dzień Olimpijczyka został rozpoczęty przez Burmistrza Chociwla pana Stanisława Szymczaka, Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Chociwlu panią Irenę Kapłun oraz Prezesa Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej pana Stanisława Kopcia.

Po uroczystym otwarciu poczet flagowy (uczniowie naszej szkoły) wzniósł flagę olimpijską na maszt. Zaszczytna rola zapalenia znicza olimpijskiego przypadła uczniowi ZPO w Chociwlu Kacprowi Stępnikowi. Pochodnia, od której został odpalony znicz w Chociwlu, w 2006 roku odpaliła znicz na Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. Apel Olimpijski 2019 odczytali Sandra Bajda, uczennica szkoły w Chociwlu oraz trener i nauczyciel wychowania fizycznego pan Jarosław Jaszczuk.
Gośćmi III Gminnego Dnia Olimpijczyka byli Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej pan Stanisław Kopeć, Wicestarosta Stargardzki pani Joanna Tomczak, włodarze gmin ze Stargardu, Marianowa, Dobrzan a także przedstawiciele Starej Dąbrowy i Węgorzyna. Specjalnymi gośćmi, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli znakomici olimpijczycy pan Janusz Brzozowski (brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w piłce ręcznej), pan Wojciech Matusiak (czołowy polski kolarz, triumfator Tour de Pologne w 1969 roku, olimpijczyk z Meksyku 1968)., pan Krzysztof Pierwieniecki (bokser, Mistrz Polski w wadze lekkopółśredniej, uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku) oraz pan Ryszard Chybiński (żeglarz, uczestnik Igrzysk Przyjaźń-84).
Po części oficjalnej – ceremoniału olimpijskiego - rozpoczęła się część sportowo – artystyczna, w której uczestniczyła młodzież z przybyłych szkół. Reprezentacje szkół (3 osobowe drużyny) brały udział w 3 konkurencjach sportowych tj., skok w dal, skok wzwyż oraz w biegach przełajowych na dystansie ok. 700 m, w 2-óch kategoriach dziewcząt i chłopców z rocznika 2003-2005. Po zaciętej rywalizacji sportowej najlepszym zawodnikom zostały wręczone medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
W organizację imprezy zostali zaangażowani nauczyciele Zespołu Placówek Oświatowych, w szczególności Wychowania Fizycznego oraz pracownicy Hali Widowiskowo-Sportowej.
Dzięki uprzejmości sponsorów oraz darczyńców młodzież szkolna miała możliwość rozegrać olimpijskie zawody sportowe, wziąć udział w ceremoniale olimpijskim, zbliżonym do ceremoniału odbywającego się na prawdziwych arenach Letnich Igrzysk Olimpijskich, spotkać i porozmawiać z wybitnymi sportowcami, olimpijczykami. Wsparcie finansowe pozwoliło zakupić nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników III Gminnego Dnia Olimpijczyka w Chociwlu. Mam nadzieję, że impreza z roku na rok będzie coraz ciekawsza i atrakcyjniejsza dla dzieci i młodzież. W słowach Prezesa Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej pana Stanisława Kopcia - Gminne Dni Olimpijczyka w Chociwlu to już marka na firmamencie imprez propagujących ruch olimpijski i sport młodzieżowy w naszym województwie. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku dzięki wsparciu osób i podmiotów uda się utrzymać wysoki poziom organizacyjny tej imprezy. Dziękujemy serdecznie za udzielone wsparcie.

Agnieszka Piotrowska