Untitled120 grudnia w Centrum Olimpijskim odbyło się ostatnie w br. posiedzenie zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podczas obrad, którym przewodniczył prezes Andrzej Kraśnicki, przyjęto zaprezentowany przez skarbnika zarządu Andrzeja Witkowskiego budżet Komitetu na rok 2019.

Ustalono także termin dorocznego Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego – odbędzie się ono 25 kwietnia przyszłego roku. Przyjęty został ramowy kalendarz wydarzeń związanych z przypadającym w 2019 roku jubileuszem 100-lecia PKOl. Spośród nich najważniejsze to: Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej (Warszawa, 12 stycznia), spotkanie komitetów olimpijskich państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej (Sopot, 20-22 maja), 25. Światowe Targi Kolekcjonerów Olimpijskich (Warszawa, 23-26 maja), 21. Piknik Olimpijski (Warszawa, 25 maja), 25. Światowy Sejmik Polonijny (Gdynia, 20-27 lipca), spotkanie w 100. rocznicę powołania PKOl (Kraków, 12 października), Zgromadzenie Ogólne Europejskich Komitetów Olimpijskich EOC (Warszawa, 24-26 października), wreszcie – Olimpijska Gala 100-lecia w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (Warszawa, 26 października).

Wiadomo już również, że przyszłoroczne Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka odbędą się w kwietniu w Gnieźnie, finał ogólnopolskiego turnieju wiedzy „Na olimpijskim szlaku” – 3 czerwca w Białymstoku, Bieg Dnia Olimpijskiego – w czerwcu w Dziwnowie, a zjazd rad regionalnych, klubów olimpijczyka i szkół noszących imię olimpijczyków – 18-19 października w Poznaniu.

Mecenasem obchodów 100-lecia polskiego ruchu olimpijskiego będzie sponsor strategiczny PKOl – Polski Koncern Naftowy ORLEN. Hasło wspólnego celebrowania jubileuszu brzmi: „Wiele dróg – jeden cel”. Tak scharakteryzował jego ideę prezes Kraśnicki: „100 lat to przede wszystkim bogata historia wielu ludzi i ogromny dorobek marki PKOI, jego dziedzictwa znaczonego sukcesami polskich sportowców na kolejnych igrzyskach oraz historii niezwykłego, ogólnoświatowego ruchu jakim jest ruch olimpijski. Dzięki igrzyskom za marką PKOl stoją ogromne wartości i szlachetne ideały – takie jak uczciwość, solidarność czy fair play – cechy, które powinny dominować również w „normalnym”, pozasportowym życiu. I właśnie o nich zamierzamy mówić, pokazywać wzorce zachowań i drogę wiodącą do sukcesów. Do sukcesu, na szczyty kariery wiedzie wiele dróg, często długich i pokrętnych, ale – warto je pokonywać – dla siebie i dla innych. Tę prawdę od 100 lat staramy się uświadamiać polskiej młodzieży decydującej się na uprawianie sportu. Setne urodziny PKOl to znakomita okazja by mówić nie tylko o wynikach sportowych – medalach, tytułach i rekordach, ale także akcentować niezaprzeczalne wartości wychowawcze sportu i olimpizmu. Chcemy to robić i wiemy jak to czynić…” Na wniosek związków – członków PKOl dokonano kilku zmian w składzie Zarządu. Polski Związek Hokeja na Lodzie będzie odtąd reprezentowany przez Mirosław Minkinę (zamiast Andrzeja Jaworskiego), Polski Związek Curlingu przez Andrzeja Jaworskiego (w miejsce Marka Jóźwika), a Polski Związek Badmintona przez Tomasza Porębę (zamiast Marka Zawadki). Tomasz Poręba został przy tym powołany na funkcję wiceprezesa PKOl. Przyjęto złożone przez Elżbietę Urbańczyk-Baumann i Zbigniewa Pacelta rezygnacje z członkostwa w Zarządzie. Prezes Kraśnicki oraz sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński na ręce Janusza Szewińskiego przekazali list od władz amerykańskiego miasta Chicago informujący, że tam właśnie 25 lipca uroczyście uczczono pamięć zmarłej w końcu czerwca naszej najwybitniejszej sportsmence. Bezpośrednio po zakończeniu obrad odbyło się tradycyjne przedświąteczne spotkanie Rodziny Olimpijskiej. Oprócz członków zarządu uczestniczyło w nim spore grono mistrzów i medalistów olimpijskich, trenerzy, działacze sportowi i pracownicy instytucji pracujących na rzecz sportu. Życzenia wesołych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2019 Roku złożyli zebranym: prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezes PKN ORLEN, przewodniczący Rady PKOl Daniel Obajtek oraz ksiądz biskup Marian Florczyk – delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli „Zbójnicy” ze Szczyrku dzielono się opłatkami, wymieniano życzenia i degustowano wigilijne potrawy.

www.olimpijski.pl/baś
Fot.: Szymon Sikora