Zachodniopomorska Rada Olimpijska

Get Adobe Flash player

3C2A3726W niedzielę, 11 listopada o godzinie 10.30 otwarto jubileuszową, trzydziestą już Goleniowską Milę Niepodległości – bieg, którym od 1989 roku na sportowo czcimy Święto Niepodległości. Jak co roku, w Mili wzięli udział wybitni sportowcy.

W tym roku naszymi gośćmi byli: Joanna Fiodorow i Wojciech Nowicki – młociarze, Arkadiusz Skrzypiński – parakolarz, Piotr Lisek – tyczkarz, Marcin Lewandowski i Leszek Zblewski – biegacze, którzy już kilkakrotnie zwyciężali biegnąc w Mili, Monika Pyrek – tyczkarka, Ewa Durska – trzykrotna mistrzyni paraolimpijska w pchnięciu kulą, no i oczywiście goleniowscy biegacze: Krystian Zalewski i Michał Rozmys. Wszyscy zostali serdecznie powitani przez goleniowską publiczność, a potem brali udział w biegach składających się na Goleniowską Milę Niepodległości. Kilka minut po godzinie 11 rozpoczęły się biegi. Jako pierwsi, jak zawsze, pobiegli najmłodsi. Na mecie na wszystkie przedszkolaki czekały medale, dyplomy, pamiątkowe kubeczki i bidony. Dzieci wracały do domów uśmiechnięte i zadowolone. Po przedszkolakach biegali uczniowie szkół podstawowych. O godzinie 14.00 wystartowali zawodnicy biegu na 1 milę, wśród nich m.in. burmistrz Robert Krupowicz, wiceburmistrz Tomasz Banach i dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 Joanna Stanuch-Piotrowicz. Po raz dziewiąty zwycięzcą Mili został Marcin Lewandowski (4:14), który tylko o sekundę zwyciężył z goleniowianinem, Michałem Rozmysem, zawodnikiem klubu UKS Barnim. Na podium stanęła również młoda goleniowianka, Julita Maniecka (KS Hanza Goleniów), która z czasem 5:22 zajęła 3. miejsce w kategorii kobiet. W biegu na milę wystartowało 211 biegaczy, z czego 187 ukończyło bieg. Kilkanaście minut potem wystartowali uczestnicy biegu na 10 km. Po ciężkiej walce w biegu zwyciężył Wasyl Kowal z Ukrainy (29:48), który na ostatniej rundzie wyprzedził prowadzącego bieg Krystiana Zalewskiego z UKS Barnim. Krystian, z czasem 30:12 ustanowił swój rekord życiowy na nowym dla siebie dystansie 10 km. Wraz z nimi pobiegło ośmiuset biegaczy, którzy walczyli o jak najlepsze wyniki, ale przy okazji dobrze się bawili uczestnicząc w jednym z najstarszych biegów niepodległościowych a Polsce. Byli biegacze z flagami, biegli zawodnicy niecodziennie przebrani, byli zawodnicy na wózkach inwalidzkich i tacy, którzy biegli pchając wózki z dziećmi. Na mecie w przewidzianym przez organizatorów czasie zjawiło się 689 zawodników!

Tekst i foto: Cezary Martyniuk

Opublikowano pod adresem: http://goleniow.pl/strona-glowna/aktualnosci/item/6794-trzydziesta-goleniowska-mila-niepodleg%C5%82o%C5%9Bci