Wojtakajtis   W tym roku mija 50 lat od startu stargardzianina Władysława Wojtakajtisa na igrzyskach olimpijskich w Meksyku.
Stargardzki sportowiec, zawodnik "Neptuna", rozpoczął swoją olimpijską przygodę startem na 1500 m stylem dowolnym na XIX Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku 24 października 1968 roku. Drugi raz na Olimpiadzie startował w 1972 roku w Monachium. Był również brązowym medalistą Uniwersjady w Turynie w 1970 roku.

Władysław Wojtakajtis urodził się 3 lutego 1949 roku w Stargardzie. Naukę pływania rozpoczął w wieku dziesięciu lat w Klubie Pływackim „Neptun”, z którym związał również późniejsze życie. Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener pływania w klubie „Śląsk Wrocław”, a od 1978 r. w stargardzkim klubie „Neptun”. Organizował wiele imprez sportowych, był prezesem Stargardzkiego Klubu Olimpijczyka.

Za wybitne osiągnięcia sportowe, trenerskie i społeczne został wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Ministra Sportu „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, „Zasłużony dla Sportu”, tytułem „Mistrz Sportu”, Złotym Medalem za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Złotym Gryfem Zachodniopomorskim, i wieloma innymi medalami oraz honorowymi odznakami. Był nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń wybitnych pływaków- uczestników Mistrzostw Europy i Świata, mistrzów i rekordzistów Polski.

24 października o godz. 11 na Cmentarzu Komunalnym w Stargardzie, przy grobie sportowca, odbędzie się spotkanie w gronie rodziny, żony i córki, przedstawicieli Stargardzkiego Klubu Olimpijczyka, Klubu Pływackiego "Neptun" Stargard oraz Zespołu Szkół nr 5. Władze Miasta reprezentować będzie Prezydent Rafał Zając. Wszyscy uczczą historyczną datę wiązanką kwiatów i wspomnieniem pierwszego stargardzkiego olimpijczyka.

[źródło: e-stargard.pl]