Zachodniopomorska Rada Olimpijska

Plebiscyt 75-lecia „Kuriera Szczecińskiego”. Marek Kolbowicz i Waldemar Mosbauer triumfatorami!
Marek Kolbowicz po zakończeniu wyczynowej kariery nie zerwał ze sportem; widzimy go na zdjęciu z Moniką Pyrek podczas biegu na 7 kilometrów zorganizowanego dla uczczenia 70-lecia Arkonii Szczecin. Fot. Ryszard PAKIESER  

Kończący się właśnie dziś rok 2020 bardzo różni się od poprzednich i śmiało można stwierdzić, że z powodu pandemii koronawirusa jest dramatyczny i oczywiście także w sporcie. Sytuacja epidemiczna wymusiła sporo zmian i my także musieliśmy się do tego dostosować. Zamiast tradycyjnego, 67. już Plebiscytu Sportowego na 10 najlepszych zawodników i 3 trenerów województwa zachodniopomorskiego, zorganizowaliśmy sportowy Plebiscyt 75-lecia „Kuriera Szczecińskiego”, w którym wśród sportowców triumfował mistrz olimpijski i mistrz świata Marek Kolbowicz, a wśród szkoleniowców najlepszym okazał się wychowawca całej plejady mistrzów - Waldemar Mosbauer.

„Nasze plany i nadzieje coś niweczy raz po raz..." - głoszą słowa popularnej pieśni i tak wydarzyło się już po raz kolejny, a powtarzać się to pewnie będzie jeszcze wielokrotnie. Trzeba pogodzić się z faktem, że na wiele rzeczy nie mamy wpływu i często jesteśmy bezsilni. W tym roku musieliśmy zrezygnować z organizacji 67. Plebiscytu Sportowego, który odbywa się od roku 1954 i jest jednym z najstarszych oraz najbardziej prestiżowych w naszym kraju. Zamiast wspomnianego plebiscytu, a także z powodu jubileuszu naszej redakcji, postanowiliśmy natomiast zorganizować inny sportowy konkurs, a mianowicie Plebiscyt 75-lecia „Kuriera Szczecińskiego”. Podsumowaliśmy wszystkie punkty zdobyte przez sportowców i szkoleniowców przez dotychczasowe 66 edycji naszej zabawy i na tej podstawie wyłoniliśmy 10 najlepszych zawodników i 3 trenerów 75-lecia! Ponadto przyznaliśmy trzy dodatkowe wyróżnienia.

Dlaczego dokonaliśmy takiej roszady? Po prostu zostaliśmy do tego zmuszeni. Przecież w niektórych dyscyplinach rywalizacja toczy się prawie normalnie, w innych w bardzo ograniczonym zakresie, nieraz szczątkowym lub prawie żadnym. Trudno więc było urządzać tradycyjny plebiscyt, bo nie wszyscy mieliby równe szanse, gdyż bardzo wiele imprez odwołano. My jednak naszej zabawy nie chcieliśmy odwoływać i nie poddaliśmy się wirusowi. Dopingowało nas wiele spraw, a m.in. motto kibiców Pogoni Szczecin, że „dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!". W każdej sytuacji trzeba mieć nadzieję i jak mawiał legendarny bard i poeta Wojciech Młynarski: „Róbmy swoje!". My też tak zrobiliśmy i urządziliśmy nieco inny plebiscyt niż co roku.

Po podliczeniu wszystkich 66 edycji Plebiscytów Sportowych naszej gazety, okazało się, że wśród zawodników zdecydowanie zwyciężył wioślarz AZS-u Szczecin Marek Kolbowicz, którego nasi Czytelnicy aż 18 razy wybierali do najlepszej dziesiątki, dzięki czemu zgromadził 168 punktów, wyprzedzając kolarza Ryszarda Dawidowicza (11-krotny laureat, 87 punktów) i kajakarza Władysława Szuszkiewicza (dziesięć razy w dziesiątce, 75 punktów). W rywalizacji trenerów bezapelacyjnie zwyciężył szkoleniowiec kolarzy Gryfa Szczecin Waldemar Mosbauer, wybierany 17 razy, dzięki czemu zgromadził 42 punkty. Dodajmy, że trenerom było trudniej punktować, bo za I miejsce mieli tylko 3 punkty i nagradzanych było co roku jedynie trzech szkoleniowców, podczas gdy sportowców wybierano dziesięciu i triumfator dostawał 10 punktów. Najlepszy trener wyprzedził wicemistrza, szkoleniowca wioślatrzy Krzysztofa Krupeckiego, który był wybierany nieco częściej, bo aż 18 razy, ale punktów zgromadził ciut mniej, bo 35. Na najniższym stopniu podium trenerów 75-lecia „Kuriera" stanął trener szczecińskich pływaków Mirosław Drozd, wybierany 9 razy, co pozwoliło zgromadzić 16 punktów.

Przejdźmy teraz do nagród specjalnych. Imprezą 75-lecia „Kuriera" został turniej tenisowy Pekao Szczecin Open. Drużyną jubileuszowego plebiscytu została wybrana drużyna siatkarek Chemika Police, a za najhojniejszego mecenasa sportu uznano Grupę Azoty. ©℗

(mij)

NAJLEPSI SPORTOWCY 75-LECIA

1. Marek Kolbowicz 168 (18)   wioślarstwo


2. Ryszard Dawidowicz 87 (11)   kolarstwo


3. Władysław Szuszkiewicz 75 (10)   kajakarstwo


4. Wojciech Matusiak 74 (10)   kolarstwo


5. Damian Zieliński 69 (10)   kolarstwo


6. Zbysław Zając 65 (8)   kolarstwo


7. Monika Pyrek 62 (7)   lekkoatletyka


8. Konrad Wasielewski 59 (7)   wioślarstwo


9. Andrzej Sikorski 55 (9)   kolarstwo
   

Piotr Lisek 55 (6)   lekkoatletyka
-------------------------------------


11. Janusz Brzozowski 47 (9)   piłka ręczna
     

Stefan Lewandowski 47 (5)   lekkoatletyka


13. Czesław Polewiak 46 (8)   kolarstwo
     

Kazimierz Krzyżański 46 (5)   kajakarstwo


15. Władysław Wojtakajtis 43 (6)   pływanie


16. Wiesław Maniak 42 (5)   lekkoatletyka


17. Ryszard Konkolewski 41 (7)   kolarstwo
     

Andrzej Mąkowski 41 (5)   kolarstwo


19. Przemysław Stańczyk 39 (7)   pływanie


20. Rajmund Zieliński 38 (5)   kolarstwo
     

Daniel Jędraszko 38 (4)   kajakarstwo
---------------------------------------


22. Dariusz Koszykowski 37 (7)   kajakarstwo


23. Henryk Wawrowski 36 (5)   piłka nożna


24. Agnieszka Skrzypulec 35 (5)   żeglarstwo

Radosław Majdan 35 (5)   piłka nożna

26. Ryszard Stadniuk 31 (5)   wioślarstwo

27. Marcin Matkowski 30 (5)   tenis


28. Mateusz Sawrymowicz 29 (6)   pływanie


29. Katarzyna Baranowska 27 (4)   pływanie


30. Marta Pihan - Kulesza 22 (9)   gimnastyka

Liczby po nazwisku oznaczają ilość zdobytych punktów, a w nawiasie - ilość miejsc w czołowej dziesiątce.