Zachodniopomorska Rada Olimpijska


Wyjątkowy, niepowtarzalny oraz na światowym poziomie sportowym konkurs skoku wzwyż w Barwicach przejdzie do historii pod wieloma względami. Po 13 – stu latach organizacji konkursu ogólnopolskiego barwickie skoki przekształciły się w konkurs międzynarodowy.

To wynik startu dwóch skoczków z zagranicy: Maksim Nedasekau (Białoruś) oraz Allan Smith (Szkocja). Maksim kilka dni wcześniej uczestniczył w Mistrzostwach Świata rozgrywanych w Doha, na których zajął IV miejsce z wynikiem 233 cm. Obecnie jest drugim skoczkiem wzwyż sklasyfikowanym na tegorocznych listach światowych. Jego rekord życiowy wynosi 235 cm. Allan Smith to min. młodzieżowy medalista mistrzostw Europy, który pokonał w Barwicach poprzeczkę na wysokości 210 cm. Był to konkurs stojący na bardzo wysokim poziomie sportowym. Ustanowiony nowy rekord konkursu 225 cm. przez skoczka z Białorusi, to światowy wynik. Kolejne osiągnięcie sportowe konkursu to nowy halowy rekord Polski Masters w kategorii M65 uzyskany przez 65 letniego Dariusza Bednarskiego - 158 cm. Udział srebrnej medalistki Igrzysk Olimpijskiej z Moskwy w 1980 r Urszuli Kielan sprawił kibicom niesamowitą satysfakcję i przyjemność. Pani Urszula przywiozła do Barwic medal olimpijski, podpisała flagę olimpijską oraz jako uczestniczka konkursu pokazała i udowodniła, że można w każdym wieku czerpać radość ze sportu.

Konkurs od wielu lat ma charakter integracyjno – pokazowym, w którym uczestniczą wybitni skoczkowie niepełnosprawni wraz z skoczkami pełnosprawnymi. Piękno tej konkurencji oraz niesamowity charakter i determinację pokazał niepełnosprawny sportowiec Łukasz Mamczarz (medalista Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu). Uzyskany wynik 170 cm. jest bardzo wartościowy. Krajowych zawodników reprezentowali najlepsi skoczkowie w różnych kategoriach wiekowych Paulina Borys, Aleksandra Nowakowska, Weronika Stefaniuk, Norbert Kobielski, Adrian Kordoński. W konkursie uczestniczył również 13 letni skoczek z Barwic Marcin Lipiński.

Kontuzjowany dwukrotny medalista Igrzysk Paraolimpijskich Maciej Lepiato pełnił wzorcowo rolę sędziego oraz komentatora konkursu. Medale, zdjęcia oraz rozmowy kibiców ze skoczkami to tradycja tego konkursu. Słowa podziękowania należą się licznie przybyłej publiczności, która stworzyła niepowtarzalną atmosferę. Przepięknie udekorowana hala sportowa przez państwo Annę i Dariusza Witkowskich to kolejna wartość tego sportowego wydarzenia. Ogromne słowa podziękowania należą się licznym sponsorom konkursu bez wsparcia których trudno byłoby zorganizować to przedsięwzięcie. Strategicznym sponsorem tegorocznego konkursu był KRONOSPAN, a sponsorami generalnymi byli: Bank Spółdz w Białogardzie oraz Dwór Pomorski w Luboradzy. Organizacja tak wielkiej sportowej imprezy, to wynik pomocy i wsparcia bardzo wielu mieszkańców oraz wolontariuszy. To przykład, że razem, wspólnie można zrealizować wielkie dzieła. Konkurs po raz 14 był organizowany pod patronatem Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa. „Wielkie skakanie w małych Barwicach”, to konkurs który promuje Barwice.

Klasyfikacja Końcowa XIV Ogólnopolskiego i I Międzynarodowego Halowego Konkursu Skoku Wzwyż 
„Wielkie skakanie w małych Barwicach”.

Lp.

Imię i Nazwisko

Klub

Wynik

Miejsce

1.

Maksim Nedasekau

Białoruś

225 cm

1

2.

Norbert Kobielski

MKS Inowrocław

215 cm

2

3.

Allan Smith

Szkocja

210 cm

3

4.

Adrian Kordoński

LKS Fenix Słupsk

210 cm

4

5.

Piotr Sztandur

MKS Inowrocław

190 cm

5

6.

Piotr Mamczarz

Start Gorzów Wlkp.

170 cm

6

7.

Paulina Borys

SKLA Sopot

170 cm

7

8.

Aleksandra Nowakowska

RKS Łódź

165 cm

8

9.

Weronika Stefaniuk

Hermes Gryfino

160 cm

9

10.

Dariusz Bednarski

MUKS Płock

158 cm

10

11.

Marcin Lipiński

GULKS Barwice

145 cm

11

12.

Urszula Kielan

Warszawa

135 cm

12

Partnerzy