Zachodniopomorska Rada Olimpijska

Okolicznościowe konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży to już tradycja Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl. W środę, 2 października w Centrum Olimpijskim odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla szkół podstawowych, pt. „Olimpijskie Stulecie” inspirowanym postaciami polskich olimpijczyków i ich występami na igrzyskach olimpijskich, zainicjowanego z okazji 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Spośród 100 najważniejszych faktów i anegdot związanych z polskim ruchem olimpijskim i jego bohaterami uczestnik miał wybrać jeden i przenieść go plakat. Zadanie konkursowe było bardzo ambitne, a historie opisywane w artykule, który miał dostarczyć inspirację „Top 100. Olimpijska kronika wydarzeń” („Olimpionik” 2/2018) były niezwykle barwne i pobudzające wyobraźnię – powiedziała jedna z opiekunek projektu. Zamysł Organizatora uzasadniał znawca ruchu olimpijskiego, znakomity historyk sportu, prezes Fundacji Komitet Pierre’a de Coubertin w Polsce Kajetan Hądzelek: – Związki sportu ze sztuką były mocno podkreślane od początku nowożytnych igrzysk olimpijskich – powiedział: – Dzięki projektom takim jak ten – chcemy te idee wdrożyć do szkolnej praktyki – dodała Olga Cygan, rzeźbiarka i członek jury konkursu. – Z roku na rok udaje się to znakomicie, bo poziom artystyczny prac wzrasta i jury konkursowe ma niemały problem z wyłonieniem zwycięzcy – podkreśliła. Na tegoroczny konkurs „Olimpijskie stulecie” nadesłano 169 prac. Przeważały rysunki wykonane kredką, ale mnogość technik była duża: szkice węglem, plakaty malowane farbami, a nawet misterne wyklejanki z bibuły. Wśród wielu uchwyconych w ruchu olimpijczyków nie zabrakło także Ambasadorów konkursu: Anity Włodarczyk i Zbigniewa Bródki, których obecność na środowej gali wzbudziła nieukrywaną radość dzieci. Otrzymać nagrodę z rąk mistrza olimpijskiego to dopiero coś! Nas złoty medalista z Soczi (2014) napisał na swoim profilu na Facebooku: Dziś w Polskim Komitecie Olimpijskim wraz z Anitą Włodarczyk mieliśmy zaszczyt wręczyć wyróżnienia laureatom konkursu plastycznego „Olimpijskie stulecie”, a na pracach często mogliśmy odnaleźć swoje podobizny. Było to dla nas bardzo miłe przeżycie! Laureaci i wyróżnieni wraz z opiekunami otrzymali od PKOl i firmy 4F nagrody książkowe, sprzęt sportowy oraz materiały edukacyjne. Wizyta w Centrum Olimpijskim zakończyła się zwiedzaniem Muzeum Sportu i Turystyki oraz wspólnym obiadem w restauracji Moonsfera. Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za wizytę. A, jaki będzie temat następnego konkursu? Zachęcamy do sprawdzania aktualności na naszej stronie lub na profilu pisma edukacyjnego „Olimpionik” na FB.

Lista nagrodzonych – https://www.olimpijski.pl/pl/aktualnosci,89/2510,wyniki-konkursu-plastycznego-olimpijskie-stulecie.html,89/2510,wyniki-konkursu-plastycznego-olimpijskie-stulecie.html

www.olimpijski.pl
Fot.: Tomasz Piechal/PKOl

Partnerzy